Prawdziwy burger to nie tylko mięso i bułka

Warszawa od strony kulinarnej prezentuje się znakomicie. Nigdzie indziej nie najdziemy tak różnorodnej kuchni. Niektóre lokale prowadzone są przez gwiazdy telewizji, zjemy tam wyszukane i oryginalne potrawy, ale musimy się liczyć z tym, że zapłacimy za nie sowicie. Warto kosztować nowych smaków w rozsądnej cenie. Największa ilość turystów wybiera się na pizzę lub na burgery. Włoska kuchnia znana jest na całym świecie, w każdym mieście (większym, czy mniejszym) jest pizzeria.

Ciasto może być cienkie, typowo włoskie, lub grubsze – amerykańskie. Dodatki pochodzą zazwyczaj z miejscowych marketów, a rzadko, który szef kuchni sprowadza składniki ze słonecznej Italii. Nieco inaczej wygląd kuchnia amerykańska, która słynie z dużych porcji kalorycznego jedzenia. Podstawą dań tej kuchni jest mięso – steki, burgery oraz tatary. Burgery w Warszawie przeżywają rozkwit, jest wiele knajp, które specjalizują się właśnie w tego rodzaju daniach. Prawdziwy burger to sto procent wołowego mięsa w towarzystwie pszennej lub razowej bułki. Dodatki warzywne podkreślają smak oraz estetykę dania. Całość dopełniona musi być wspaniałymi sosami. Wybór dań jest bardzo ważny, każdy kucharz prezentuje nieco inny styl, inaczej komponuje sosy i tworzy niepowtarzalne, autorskie przepisy. Dobra burgerownia oprócz kanapek z mięsem proponuje steki. Rozrzut cenowy jest bardzo wielki, za najdroższe mięso zapłacimy nawet dwieście złotych, ale nie będziemy żałować tej inwestycji.

Pyszne burgery smakują jeszcze lepiej w dobrym towarzystwie, a najlepsze towarzystwo to świeże warzywa lub surówka, grube frytki i pszenne piwo. W amerykańskich restauracjach szeroki wybór piwa z browarów rzemieślniczych nie powinien być dla nikogo zdziwieniem. Amerykańskie pale ale idealnie pasuje do wołowiny. Menu dla dzieci zazwyczaj zawiera nieco mniejsze porcje, a osoby, które nie jedzą mięsa otrzymają wegańskie kotlety z ciecierzycy lub z komosy.