Jak przygotować burgera idealnego?

Prawdziwy burger to coś, co każdy z nas lubi czasem zjeść, czy to przygotowując go samemu w domu, czy w dobrej restauracji z przyjaciółmi. Tajemnica tego, jak przygotować dobre burgery tkwi w trzech rzeczach – w dobrych kotletach, smacznych dodatkach i idealnej bułce. Pamiętając o tych trzech rzeczach, jesteśmy w stanie zrobić smaczne hamburgery w domu i rozpoznać dobrą restaurację, gdzie zaserwują nam pyszny posiłek, jak na przykład w burgerze z Karaibów z jedzeniem na Mokotowie.

Mięso – musi być dobrej jakości mielonym mięsem bądź stekiem, z takich części, dzięki którym nie będzie zbyt tłuste i poprzerastane ścięgnami. Jednak odrobinę tłuszczu musi w nim być, by dobrze się smażyły i były miękkie. Mięso musi być też odpowiednio doprawione. Ważnym jest, by dostosować przyprawy do rodzaju mięsa – co innego będzie pasowało do kotletów wołowych, co innego wieprzowych. Ważny jest również czas smażenia, by było idealne. Zbyt krótkie sprawi, że mięso będzie krwiste a kotlet mielony będzie się rozpadał, poza tym będzie niezdrowe. Zbyt długie – mięso będzie suche i trudne do gryzienia. Należy dostosować czas smażenia do rodzaju mięsa i jego grubości.

Ważnym jest to, że dobre burgery zawierają pyszne dodatki. Warzywa wysokiej jakości, świeże, odpowiednio przygotowane, surowe lub po obróbce – opcji jest wiele, ważne by dopasować warzywa i sposób ich podania do rodzaju burgera. Smaczne hamburgery są takie też dzięki zawartości pysznego sosu. Najlepiej jeżeli jest przygotowany na świeżo, na miejscu, bez chemicznych dodatków – dobrze dobrany sos urozmaici smak naszego burgera.

Prawdziwy burger to też bułka. Mało kiedy zwracamy na to uwagę, była to bułka – jednak jeżeli jest zbyt twarda, stracimy przyjemność jedzenia, tak samo jeżeli jest zbyt miękka, wilgotna, to zdecydowanie nie wpłynie na zwiększenie walorów smakowych. Bułka musi być chrupiąca ale nie przesuszona, dzięki czemu doda naszemu hamburgerowi charakteru i będzie wspaniałym dopełnieniem całości.